Domov » Blog » Pomoc seniorom » Stolové hry a ich pozitívny vplyv na rozvoj pozornosti a spoločenskej interakcie

Stolové hry a ich pozitívny vplyv na rozvoj pozornosti a spoločenskej interakcie

Stolové hry majú dlhú históriu a patria medzi obľúbené formy zábavy pre ľudí rôznych vekových kategórií. Okrem samotného zábavného charakteru  prispievajú k rozvoju dôležitých schopností, ako je pozornosť a spoločenská interakcia. Zároveň môžu pozitívne ovplyvniť našu schopnosť sústrediť sa a budovať spoločenské vzťahy.

stolove hry rodina 2023

Pozitívne efekty stolových hier

Od hráčov vyžadujú zameranie a koncentráciu na aktuálnu hru. Každý krok či ťah si vyžaduje pozornosť a premyslenie, čo pomáha trénovať schopnosť sústrediť sa na úlohy. Mnohé vyžadujú, aby hráči predvídali rôzne scenáre a plánovali svoje ťahy vopred. Toto plánovanie pomáha rozvíjať schopnosť predvídania a predstavivosti, čo je dôležité aj v každodennom živote.

Často obsahujú rôzne hádanky a problémy, ktoré hráči musia riešiť. To významne rozvíja ich analytické myslenie a schopnosť nájsť riešenia. Starší ľudia môžu mať prospech z mentálnej stimulácie, ktorú stolové hry poskytujú. Hranie hier, ktoré vyžadujú stratégiu, riešenie hádaniek a pamäťové schopnosti, môže pomôcť udržiavať ich mysle aktívne a ostré.

Zároveň sú spoločenským zážitkom, ktorý podporuje komunikáciu medzi hráčmi. Diskusie o stratégiách, dohady a vzájomné konzultácie sú bežnou súčasťou hrania hier. Tieto zážitky posilňujú schopnosť komunikovať a vyjadrovať svoje myšlienky. Mnohí starší ľudia majú v dôsledku dôchodku obmedzenú spoločenskú interakciu.

Stolové hry ako spoločenská vec

Spoločenské hry sú skvelou príležitosťou na stretávanie sa s priateľmi a rodinou, čo pomáha bojovať proti izolácii a pocitu osamelosti. Podľa niektorých výskumov môže aktívna účasť na stolových hrách pomôcť predchádzať demencii a iným kognitívnym problémom. Rôzne strategické a pamäťové hry môžu byť užitočné pri udržiavaní kognitívnych funkcií.

Mnohé hry tohto typu sú určené pre viac hráčov a vyžadujú spoluprácu. Vďaka tomu učia tímovému duchu, delegovaniu úloh a komunikácii v tíme. Môžu pomôcť vytvoriť nové priateľstvá a posilniť existujúce. Hranie hier s priateľmi a rodinou poskytuje príležitosť na uvoľnenú a priateľskú atmosféru, čo zasa podporuje budovanie trvalých vzťahov.

Počas hrania môžeme pociťovať rôzne emócie, od radosti a nadšenia po sklamanie a frustráciu. Pomáhajú nám lepšie rozumieť svojim emóciám a emóciám ostatných, čím sa posilňuje naša emočná inteligencia. Starší ľudia môžu nájsť radosť a uspokojenie v hraní stolových hier. Smiech, súťaživosť a spoločné víťazstvá prispievajú k pozitívnemu emočnému stavu a celkovej pohode.

Hranie stolových hier je výborným spôsobom, ako spojiť generácie. Starí rodičia môžu hrať s vnúčatami a spoločne tráviť kvalitný čas, čo posilňuje rodinné vzťahy.

Záver

Stolové hry nie sú len zábavnou formou voľného času, ale majú aj hlbší vplyv na náš rozvoj. Pomáhajú nám trénovať našu pozornosť, rozvíjať analytické schopnosti a zlepšovať naše spoločenské zručnosti. Okrem toho sú výborným spôsobom, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi, budovať vzťahy a učiť sa komunikovať. Preto by sme nemali podceňovať hodnotu stolových hier v našom živote, pretože nám môžu priniesť oveľa viac, než by sme si na prvý pohľad mysleli.

Pár tipov na spoločenské hry, ktoré sa viete hrať kedykoľvek:

  1. Hádaj na čo myslím
  2. Meno, mesto, zviera, vec
  3. „Obesenec“
  4. Piškvorky
  5. Rozprávanie hádanok…

Napíšte nám do komentárov Vaše obľúbené spoločenské hry.

Sledujte autorku aj na sieti LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/hrbranding-s-r-o/

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore