Jeden z dôvodov, prečo pri hľadaní práce často narazíte na odmietnutia, je nedostatok pracovných skúseností. Deje sa to v rôznych oblastiach, často v IT, digitálnom marketingu.
Znalosti z tejto oblasti získate v škole alebo za pomoci online kurzov. Na internete existujú rôzne vzdelávacie platformy (Skilmea, IT v kurze) a napr. taký Skillshop od Googlu ponúka vyučovanie zadarmo a v slovenčine. Nájdete tam témy ako Google Ads, Google Analytics, Google Tag Manager... Jednotlivé kurzy sa končia certifikátmi, ktoré môžu významne zvýšiť vašu konkurencieschopnosť na trhu práce.
Ale aj keď úspešne absolvujete spomínané kurzy a vyzdobíte svoj životopis a profil na sieti LinkedIn získanými certifikátmi, môže sa stať, že na pracovných pohovoroch vás stále budú odmietať. A ak požiadate o zdôvodnenie, tak vám odpovedia nejako takto „vybrali sme človeka, ktorý v tejto oblasti pracuje viac ako 5 rokov.“
Čo je to dobrovoľníctvo?
Čiže z toho vyvstáva otázka, kde mám preboha tie skúsenosti nabrať? Musím teraz cestovať do Bratislavy a pracovať ako stážista? Nemusíte. Môžete zopár rokov fungovať ako dobrovoľník.
Čo je to dobrovoľníctvo? Môžeme ho chápať ako altruistickú aktivitu na podporu dobra alebo zlepšovania ľudského života, vykonávanú bez nároku na finančný profit.
Okrem firiem, pomoc v oblasti marketingu, IT a webdizajnu, grafiky potrebujú aj rôzne organizácie tretieho sektora, ktoré prispievajú k dobru v spoločnosti. Toto je skvelá príležitosť nielen pre získanie skúseností, ale aj pre vytváranie profesionálnych kontaktov.
Neziskovka sa chce dostať do povedomia, potrebuje rozbehnúť svoju webovú stránku, poprípade chce svoj web naplniť obsahom (článkami a inými vecami), má v pláne byť aktívna na sociálnych sieťach, resp. potrebuje viacero činností naraz. To je skvelý priestor na zdokonalenie svojich zručností. Časom môže aj niektorá nezisková organizácia vytvoriť platené pracovné miesto a vy tak svoju činnosť pretransformujete na klasickú platenú prácu.
Neziskovým organizáciám dobrovoľníci dokážu pomôcť aj s grafikou. Výhodou je aj to, že veľa grafických programov je zadarmo (Canva, Photopea). Hypotetické príklady: organizácia robí nejaké podujatia – vytvoríte im plagát; potrebujú novú grafiku na web – navrhnete a vytvoríte im to a postupne sa premeníte na žiadaného človeka v oblasti grafiky.
Istou formou dobrovoľníctva je aj písanie blogov – článkov na rôzne témy (politika, spoločenské záležitosti…). Túto činnosť umožňuje väčšina slovenských tlačených magazínov (Denník N, SME, Pravda, Refresher) a aj sociálna sieť Linkedin. Okrem pridávania bežných príspevkov (fotky, obsah z iných webov, udalostí), sa dajú pridávať aj vlastné články.
Pri spomínaných magazínoch blogové príspevky sú oddelené od hlavného obsahu média. Samozrejme, určité pravidlá platia aj tam (zákaz publikovania závadného obsahu…). Blogovanie je výborný spôsob, ako si budovať svoj autorský štýl a získavať spätnú väzbu na svoju prácu.
Ak to budete robiť dlhodobo a získate skúsenosti, máte šancu získať prácu ako copywriter alebo si týmto spôsobom z času na čas privyrobiť. Dianie v marketingových skupinách na FB (Marketéri, Marketéri SK, Copywriteri) dokazuje, že o takéto služby je záujem. Okrem toho, práca v týchto komunitách vám umožní zostať informovaní o najnovších trendoch a možnostiach v oblasti marketingu.
Dobrovoľnícke ponuky
Pri čítaní vás určite napadne otázka „kde takéto ponuky nájsť“? Existuje niekoľko vhodných portálov. Vari najznámejší je Digitálni anjeli. Na scéne existujú už dlho a o sebe píšu:
„Z našich skúseností väčšinu neziskových organizácií tvoria nadšenci zapálení pre dobrú myšlienku, ktorí často nemajú dostatočné vedomosti a skúseností, ako využívať potenciál digitálneho marketingu pre propagáciu svojich aktivít, získavanie financií a podporovateľov. Práve preto vznikol projekt Digitálni anjeli, ktorý vytvorili nadšenci z Digital Marketing Clubu s podporou Google Partners. Našim poslaním je odborne pomáhať týmto organizáciám a dobročinným projektom napĺňať svoje ciele s využitím nástrojov, ktoré marketing ponúka.“
Podobné ponuky nájdete aj na weboch GROWNi, Pracuj.sk, Ľudia ľuďom, Hidepark…
Naše skúsenosti
Naša organizácia Aptet funguje už viac než 10 rokov. Postupne sa snažíme na Slovensko prinášať témy ako podporované zamestnávanie, Charta diverzity… Začiatky boli ťažké, vedelo o nás len minimum ľudí. No od 15. augusta začal na náš web pribúdať zaujímavý obsah, a to hlavne vďaka dobrovoľníkom. Medzi nimi boli aj začiatočníci, ale aj ostrieľaní copywriteri.
V mnohých veciach ešte ani zďaleka nie sme tam, kde by sme chceli byť. No vďaka vám, Ing. Lucia Pokoraczká, Tomáš Hegli, Barbora Panyiová, Zuzana Horváthová, Martina Blahušiaková, Zuzana Horváthová, Róbert Bóna, Mário Baross, Veronika Tarhovická, Jolana Bošková, Tomáš Savka, Lenka Gábelová, Martin Pavelka a samozrejme Hana Lőrinczová, sme na veľmi dobrej ceste. Vaša práca a oddanosť sú pre nás neoceniteľné a veríme, že spolu dokážeme dosiahnuť ešte viac.
Srdečne ďakujeme za vašu prácu.
Zaujal vás tento článok?
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂
Ikony:
Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon
Foto 2: Photo by Annie Spratt on Unsplash