Domov » Blog » Vzdelávanie dospelých » Divergentné myslenie pomáha riešiť aj bežné problémy

Divergentné myslenie pomáha riešiť aj bežné problémy

Riešite ako zostaviť rodinný rozpočet? Chcete zmeniť prácu alebo kariérne zameranie? Plánujete rozvoj vášho mesta alebo obce? Aj tieto bežné problémy môžete vyriešiť za pomoci divergentného myslenia.

divergentne myslenie problemy 2024

Divergentné myslenie je proces generovania viacerých unikátnych riešení zameraných na jeden problém. Jeho súčasťou je voľný tok myšlienok a otvorenosť k neštandardným nápadom. Tvorba množstva (a často aj nekonvenčných) nápadov je kľúčové pre objavovanie nových perspektív.

Divergentné myslenie – príklad z praxe

Tento postup už využilo veľa spoločností. No hádam najlepší príklad je vynález smartfónu. Prvé zariadenia boli iba akési „zmenšené počítače“. Trvalo to dovtedy, kým Steve Jobs nevymyslel iPhone.

Smartfóny sú tak najlepším príkladom, k čomu môže viesť divergentné myslenie. No využívať tento spôsob môžu aj bežní ľudia.

Divergentné myslenie môže pomôcť aj bežným ľuďom

Divergentné myslenie nie je určené iba pre biznismenov, vynálezcov a podobných ľudí. Často pomôže vyriešiť rôzne problémy aj bežnému človeku.

Ako postupovať, ak chceme využiť divergentné myslenie?

  1. Bez predsudkov prijímajte všetky nápady: Pri riešení problémov sa nebojte vysloviť akýkoľvek nápad, ktorý vám príde na myseľ, bez ohľadu na to, ako nerealistický alebo absurdný sa môže zdať. V tejto fáze nie je cenzúra. Každá myšlienka má potenciál byť cenným príspevkom.
  2. Uvažujte z inej perspektívy: Skúste sa postaviť do kože niekoho iného, kto má iný pohľad na situáciu. Tým, že sa pokúsite pochopiť problém z rôznych uhlov, môžete objaviť nové riešenia, na ktoré by ste inak neprišli.
  3. Vytvorte si myšlienkovú mapu: Použite myšlienkovú mapu na zaznamenanie a vizualizáciu vašich idei a ich vzájomných súvislostí. Tento nástroj vám pomôže rozvinúť vaše nápady a objaviť nové spojenia medzi nimi.
  4. Formulujte problém ako otázku: Miesto toho, aby ste problém vnímali ako statický, skúste ho premietnuť do formy otázky. Napríklad, namiesto toho, aby ste povedali ,,Potrebujem viac ušetriť peniaze,” skúste sa opýtať ,,Ako by som mohol zmeniť svoje výdavkové návyky, aby som mohol každý mesiac ušetriť viac?”
  5. Pridajte trochu hravosti: Hravý prístup k problémom môže odstrániť tlak a umožniť vám slobodnejšie myslieť. Skúste pristupovať k problémom s ľahkosťou a zábavou, ako keby ste riešili hádanku resp. hrali hru.
  6. Odpojte sa: Niekedy je potrebné odísť od problému, aby sa mohli myšlienky usadiť a aby ste sa mohli vrátiť s novým pohľadom. Krátka prechádzka alebo meditácia môžu byť presne tým, čo potrebujete na to, aby sa vaša myseľ osviežila a otvorila novým riešeniam.
  7. Spojte nespojiteľné: Skúste kombinovať nápady, ktoré sa zdajú byť úplne odlišné alebo nezlučiteľné. Tento prístup môže viesť k inovatívnym a kreatívnym riešeniam, ktoré by ste inak možno nikdy nezvážili.

kreativne riesenie problemov 2024

Príklady divergentného myslenia pri riešení problémov

  1. Plánovanie rodinného rozpočtu: Rodina má obmedzené finančné prostriedky a potrebuje ušetriť peniaze na dovolenku.

Použitím divergentného myslenia by členovia rodiny mohli vytvoriť myšlienkovú mapu všetkých svojich mesačných výdavkov a príjmov a potom sa spýtať: ,,Ako môžeme znížiť výdavky alebo zvýšiť príjmy neštandardnými spôsobmi?”

Prípadné riešenia by mohli zahŕňať zavedenie domácej záhradky na zníženie výdajov na potraviny, predaj nepotrebných vecí online alebo organizovanie spoločenských večerov s priateľmi namiesto chodenia do reštaurácie.

  1. Zmena kariéry: Človek sa cíti nespokojný vo svojej súčasnej práci a chce zmeniť kariérny smer.

Vďaka divergentnému mysleniu môže prísť na nové nápady. Môže sa napríklad opýtať: ,,Aké sú všetky moje záujmy a schopnosti a ako ich prepojiť s nejakou novou profesionálnou dráhou?”

Napríklad by mohol skombinovať svoje záujmy o cestovanie a fotografie a premýšľať o kariére cestovného blogera alebo fotografa.

  1. Rozvoj miest alebo obcí: Komunita chce zlepšiť miestny park, ktorý je zanedbaný a málo využívaný. Položí si otázku ,,Ktoré aktivity by priviedli ľudí do parku a ako môžeme park zmeniť na miesto stretnutí a zábavy?”

Možnosti prichádzajúce do úvahy: Pridanie fitnes staníc, organizovanie pravidelných komunitných festivalov alebo vytvorenie miesta pre umelcov, kde by mohli predvádzať svoje diela.

  1. Zlepšenie osobných vzťahov: Človek zistí, že má problém udržiavať priateľstvá a chce zlepšiť svoje sociálne zručnosti. Vďaka divergentnému mysleniu by mohol nájsť nové riešenia svojho problému.

Môže sa spýtať: ,,Ako môžem byť viac prístupný a otvorený novým priateľstvám?”

Nápady môžu zahŕňať zápis do nových kurzov alebo aktivít, kde sa stretne s ľuďmi s podobnými záujmami, alebo vytvorenie diskusnej skupiny na sociálnych sieťach o témach, ktoré ho zaujímajú.

  1. Zlepšenie zdravotného stavu: Jednotlivec sa snaží vylepšiť svoj zdravotný stav. Avšak má problémy s dodržiavaním tradičných diétnych a cvičebných plánov.

Mal by si položiť otázku: ,,Aké sú zábavné a netradičné spôsoby na zlepšenie mojej fyzickej kondície a stravovacích návykov?”

Možné riešenia: Nové športové aktivity, ako je skalolezectvo, tanec. Poprípade pustiť sa do experimentovania s novou kuchyňou, ktorá ponúka zdravé a chutné možnosti.

Zhrnutie

Divergentné myslenie môže teda môže byť úžasným nástrojom pre každého. Nechajte svoje nápady voľne plynúť a zložité problémy sa tak stanú jednoduchšími.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore