Ak sa pozrieme na štatistiky zistíme, že nezamestnanosť na Slovensku je pomerne nízka. No stále pretrvávajú v tejto oblasti rôzne problémy. Hádam tým najväčším sú nízke mzdy a ešte väčší je ten, že medzi dlhodobo nezamestnanými je veľa ľudí, ktorí by kľudne mohli byť zamestnaní. Široká spoločnosť sa často na podobných ľudí pozerá „z vrchu“. V mnohých prípadoch je to neoprávnene.
Takto by ste na takého človeka určite nemali reagovať:
Povedať mu niečo ako ,,Aspoň môžeš doma oddychovať“: Okrem finančných problémov dlhodobá nezamestnanosť spôsobuje aj psychické problémy a takou ,,toxickou pozitivitou“ a všeobecnými, nič nehovoriacimi frázami týmto ľuďom určite nijak nepomôžete.
Položiť otázku ,,A prečo niekde neodcestuješ?“: Cestovanie za prácou je síce bežné, no nie každý má tú možnosť. Niektorí ľudia majú zdravotné problémy, ktoré im nedovolia vycestovať a ani pre staršieho človeka to nemusí byť jednoduché. A to nehovorím o osamelých rodičoch.
Nasilu odporúčať rôzne vzdelávacie kurzy: Vzdelávacie kurzy sú dobrou možnosťou, ako nájsť zamestnanie. Ale pozor! Nie každý kurz je vhodný pre každého (každý nemôže byť programátor alebo skvelý grafik).
Nasilu ponúkať svoje riešenia: Možno aj vy ste boli v podobnej situácii a nakoniec sa vám podarilo rekvalifikovať a nájsť skvelé zamestnanie. No pamätajte vaše riešenie nemusí fungovať u iného (nie každý sa uplatní ako SBSkár v hypermarkete a ani prácu za pokladňou každý nezvládne).
Vytvárať predsudky: U veľkej časti spoločnosti sú určití ľudia (hlavne Rómovia ale napr. aj ľudia bez domova) vnímaní ako tí, ktorým sa jednoducho nechce. No bohužiaľ v našej spoločnosti sú prítomné rôzne stereotypy. Z tohto dôvodu príslušníci týchto skupín môžu mať vážny problém sa uplatniť.
A ako by ste reagovať mali?
Uvedomte si, že každý dlhodobo nezamestnaný je špecifický prípad. Ak je vo vašich možnostiach, spýtajte sa ho či niečo nepotrebuje. Zistite, čo ho baví a odporučte mu aj nejaké online kurzy alebo školenia. Správajte sa s citom a rešpektom.
Zaujal vás tento článok?
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂
Ikony:
Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon