Tesne pred skončením strednej školy si človek často kladie otázku, čo ďalej? Mnohí sa budú snažiť zamestnať v odbore, ktorý vyštudovali. Iní chcú isť ďalej študovať a niektorí tápu.
Po skončení strednej školy máte nasledovné kariérne možnosti:
Vysokoškolské štúdium: Vysokoškolské štúdium má mnoho výhod. Získate nové vedomosti, máte šancu na zamestnanie s vysokým platom a užijete si vysokoškolský život.
Avšak, vysokú školu treba vyberať veľmi zodpovedne. Vyhnite sa neperspektívnemu odboru. V preklade – odboru, z ktorého aj keď získate červený diplom, tak sa uplatnite max. ako predavač v nejakom hypermarkete.
Taktiež je potrebné dôkladne zvážiť, či je daná škola pre vás vhodná. Navštevovať nejakú ,,výšku“ a potom zistiť, že je nad vaše sily je veľmi frustrujúci zážitok. A nie, nie je pravda to, že každý môže vyštudovať čokoľvek, len stačí naozaj chcieť.
Pracovať vo vyštudovanom odbore: Táto možnosť má niekoľko výhod. Začnete zarábať ihneď po štúdiu. Práca v zaujímavom odbore plus takýto pocit nezávislosti s možnosťou užívať si mladý život naplno určite pridá na sebavedomí.
Na druhú stranu, uplatniť sa iba ako čerstvý absolvent strednej školy je pomerne ťažké. Mnohí zamestnávatelia očakávajú ,,juniorov so skúsenosťami seniora“.
Pracovať ako dobrovoľník: Ako bolo už spomenuté, hádam najväčším problémom absolventov (či už stredných alebo aj vysokých škôl) je prax. Potencionálny zamestnávateľ často dá prednosť ľuďom, ktorí majú už za sebou nejaké pracovné skúsenosti. A to aj v prípade, ak ide o ponuku určenú pre absolventov.
Jedným zo spôsobov, ako získať prax je pracovať ako dobrovoľník. Poprípade ponúknuť iným svoje ,,dobrovoľnícke služby“ (napr. na sociálnych sieťach). Dobrovoľničiť sa dá v akejkoľvek oblasti. Odmenou bude dobrý pocit a zároveň pekná položka v životopise.
Získať ďalšie certifikáty: Okrem praxe sú pri pracovných pohovoroch často požadované aj hlboké znalosti o vašom odbore. V škole vás niečo naučia, no stále sa dá naučiť o niečo viac.
Preto môžete siahnuť po nejakom digitálnom kurze. Podobné veci sú bohužiaľ platené a v angličtine.
No existuje napr. služba od Googlu Skillshop, kde sa dá bezplatne a v slovenčine vzdelávať v digitálnom marketingu.
Podnikať: Za istých podmienok to môže byť skvelá možnosť. Byť sám sebe pánom, robiť to, čo vás baví, rozhodovať o financiách a čase podľa svojho uváženia je priam úžasná vec.
Avšak do toho treba isť, ak si ste naozaj istý. Lebo v extrémnom prípade môžete skončiť aj s veľmi nepeknými dlhmi (rôznym štátnym inštitúciám a iným).
Záver
Všetky tieto možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. No každý sme iní. Preto je dôležité, aby ste zvážili svoje záujmy a ciele, a vybrali si cestu, ktorá najlepšie zodpovedá vašim potrebám a schopnostiam.
Foto: Freepik
Zaujal vás tento článok?
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂
Ikony:
Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon