Domov » Blog » Vzdelávanie dospelých » Mám preukaz zdravotne ťažko postihnutej osoby. Na aké príspevky a zľavy mám nárok?

Mám preukaz zdravotne ťažko postihnutej osoby. Na aké príspevky a zľavy mám nárok?

Aj keď si to neuvedomujeme každý deň, zdravie je to najdôležitejšie, čo v živote máme. Veľakrát ho berieme ako samozrejmosť, až kým nepríde zvrat a táto „samozrejmosť“ sa zrazu naruší či vytratí. V lepšom prípade sú zdravotné obmedzenia len mierne. V horšom prípade sa z nás môže stať zdravotne ťažko postihnutá osoba (ďalej len „ZŤP“).

zdravote tazko postihnute osoby 2024

Ak sa človek s touto „nálepkou“ už nenarodil, veľmi ťažko si na ňu zvyká. Mnohí si ju spájajú s menejcennosťou, neschopnosťou. Ak ale už tento prívlastok mám, častokrát je problém začleniť sa do bežného života, či už pracovne, sociálne, existenčne. ZŤP osobu nemôžeme zatvárať doma a odrezať od sveta, ale musíme jej podať našu pomocnú ruku. Osoby so ZŤP majú rôzne diagnózy, a tým sa líšia aj ich možnosti a hlavne potreby. Preto je dôležité, aby aj štát nezakrýval oči a neprehliadal ľudí, ktorí naopak potrebujú väčšiu pozornosť.

Preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím slúži aj na uplatnenie zliav a výhod. Napríklad v kultúre, doprave, v oblasti miestnych daní.

Ak mám preukaz osoby ZŤP, štát podporuje moje sociálne začlenenie do spoločnosti poskytnutím pomoci formou jednorazových, ale aj opakovaných príspevkov, ktoré slúžia ako kompenzácia zdravotného postihnutia.

V súčasnosti mám nárok na tieto príspevky:

Príspevok na osobnú asistenciu – pomoc osobe ZŤP pri stanovených činnostiach, ktorej účelom je akvizícia, podpora sociálneho začlenenia, podpora nezávislosti a možnosť voľne sa rozhodovať a plniť rodinné role, vykonávanie vzdelávacích, pracovných či voľnočasových aktivít – maximálne 7 300 hodín za kalendárny rok.

Príspevok na kúpu, výcvik používania a úpravu alebo opravu pomôcky – pod pojmom pomôcka sa rozumie zariadenie alebo jeho časť, ktoré pomáha osobe ZŤP pri vykonávaní rôznych činností, ktoré by bez nich nevedela vykonávať sama alebo by vykonávanie bolo veľmi náročné a zdĺhavé.

Taktiež sa medzi pomôcky zaraďuje aj špeciálny softvér, vďaka ktorému môže osoba ZŤP používať počítač a zariadenia a nakoniec aj pes so špeciálnym výcvikom (vodiaci, asistenčný, signálny pes). Daný príspevok sa vzťahuje aj na úpravu alebo opravu pomôcky.

Príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia – ide o zariadenie určené osobám so zníženou schopnosťou pohybu, aby prekonávali rôzne bariéry, a tak sa zvýšila ich schopnosť premiestňovať sa alebo si zabezpečiť svojpomocnú obsluhu (schodolez, zdvihák, plošiny, výťah, stropné zdvíhacie zariadenie).

Príspevok na kúpu alebo úpravu osobného motorového vozidla – slúži na zabezpečenie a zlepšenie mobility a prepravy v stanovenej frekvencii na určené miesta (do zamestnania, školského zariadenia, domova sociálnych služieb).

Príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže – odstránenie bariér a prekážok a úprava na bezbariérovú stavbu, aby sa zlepšila schopnosť premiestňovať sa, orientovať sa, dorozumievať sa alebo zabezpečiť si sebaobsluhu.

Príspevok na prepravu – je určený na zabezpečenie prepravy na pracovné, vzdelávacie, rodinné alebo občianske aktivity pre ZŤP osoby – ak je táto osoba odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.

Príspevok na kompenzáciu zvýšenia výdavkov – ide o rôzne príspevky, ktoré slúžia ako poskytnutie náhrady zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, hygienu, opotrebovanie šatstva a bielizne, obuvi, bytového zariadenia, zabezpečenie prevádzky osobného motorového vozidla, starostlivosť o psa so špeciálnym výcvikom.

Príspevok na opatrovanie – slúži na zabezpečenie pomoci pre ZŤP osoby pri rôznych úkonoch, ako napríklad starostlivosť o seba, o domácnosť, realizovanie sociálnych či vzdelávacích aktivít.

Pozor! Nárok na tieto príspevky nevzniká automaticky so spomínaným preukazom ZŤP osoby. Treba o nich požiadať príslušný UPSVaR. Ten ich buď schváli alebo zamietne.

ztp osoba 2024

Zľavy

Okrem vyššie uvedených príspevkov má osoba vlastniaca preukaz ZŤP nárok aj na rôzne zľavy v oblasti dopravy, financií, či kultúry a voľného času. Preukaz neplní len informačnú funkciu, aby okolie vedelo, že daný človek má zdravotný problém, slúži taktiež aj na zlepšenie podmienok a uľahčenie života.

Poďme sa teda pozrieť, kde všade môže držiteľ ZŤP preukaz využiť a prípadne aj ušetriť.

Doprava

Na mnohých miestach majú držitelia preukazu ZŤP parkovanie zadarmo alebo za zvýhodnené ceny. Primárne to závisí od prevádzkovateľa parkoviska. Avšak tento „klasický“ preukaz nie je dostačujúci na parkovanie na vyhradených miestach pre osoby ZŤP.

Tieto miesta sú určené pre osoby, ktoré majú obmedzenú mobilitu a vlastnia aj parkovací preukaz, ktorý musia umiestniť viditeľne na prednú stranu vozidla.

S parkovacím preukazom je tiež možné požiadať o oslobodenie od platenia diaľničnej známky. Keďže táto úľava nie je podmienená zákonom, je potrebné poslať žiadosť priamo na Národnú diaľničnú spoločnosť a už je len na nej, či žiadosti vyhovie, alebo nie.

V kladnom prípade vozidlo zaregistruje do zoznamu vozidiel oslobodených od úhrady diaľničnej známky. Pri osobnom automobile, je možnosť ušetriť aj na povinnom zmluvnom poistení (PZP). Úľava je taktiež individuálna, preto je potrebné sa informovať u konkrétnej poisťovne, či danú zľavu poskytuje.

Pre osoby so ZŤP, ktoré využívajú na prepravu verejnú dopravu poskytujú železnice zľavu až 60% z ceny obyčajného lístka. Dôležité je mať preukaz ZŤP stále so sebou a v prípade výzvy sa ním preukázať. Autobusová doprava nemá legislatívnu povinnosť na poskytovanie zliav pre ZŤP osoby. Väčšina prepravcov však tieto zľavy poskytuje, ale ich výška sa v jednotlivých mestách môže líšiť.

Financie

S preukazom pre ZŤP osoby je možné získať zvýhodnenie aj v rôznych finančných oblastiach. Väčšina miest a obcí poskytuje svojim občanom úľavu či oslobodenie od dane za psa alebo od poplatkov za komunálny odpad.

Taktiež môžu poskytnúť úľavy na dani za bývanie, byty, garáže, stavby či nebytové priestory. Všetky tieto úľavy sú však úplne dobrovoľné, a tak v rôznych mestách a obciach aj odlišné.  Povinné úľavy sú v prípade zamestnania ZŤP osoby.

Nielen samotná osoba ZŤP, ale aj jej zamestnávateľ majú znížené odvody do zdravotnej poisťovne. Človek, ktorý sa preukáže preukazom ZŤP, je oslobodený aj od správneho poplatku za vydanie občianskeho preukazu, stavebného povolenia, prihlásenie motorového vozidla do evidencie, ale aj správnych poplatkov týkajúcich sa uzavretia manželstva.

Ďalšou z „povinných“ zliav pre držiteľa preukazu ZŤP je zľava 50 % na cestovný pas. To platí aj v prípade, ak máte cestovný pas a až počas jeho platnosti sa stanete držiteľom preukazu ZŤP. V tomto prípade si môžete požiadať o vydanie nového cestovného pasu, ktorý už budete mať aj s uplatnenou zľavou.

Kultúra a voľný čas

Je jedno, či som plne zdravý alebo ZŤP. Každý z nás má aspoň občas menej povinností a zvýši nám nejaký čas, ktorý môžeme stráviť podľa svojich preferencií. Či už sami, alebo s rodinou, doma alebo v spoločnosti.

Niekto má rád oddych aktívny, niekto skôr pasívny. Niekedy máme chuť len tak ležať na gauči a pozerať TV, inokedy by sme radšej navštívili divadlo či galériu. Práve takéto zariadenia častokrát poskytujú zľavy pre držiteľov preukazu ZŤP. Ich výška sa pohybuje od 0 do 100 %, závisí to len na konkrétnej organizácii. Preto je úplne na mieste sa na tieto zľavy pýtať aj v prípade, ak nám nie je jasné, či takú zľavu daná organizácia poskytuje.

Ak mám preukaz ZŤP, nemal by som ho brať len ako ďalšiu kartičku, ktorá mi zbytočne zaberá miesto v peňaženke. Ide o formu pomoci, ktorá sa vyvíja dlhé roky. Niektoré prevádzky poskytujú úľavy z donútenia, pretože to tak káže zákon. Našťastie je už veľa prevádzok, ktoré s takýmito zľavami prichádzajú úplne dobrovoľne, z vlastnej iniciatívy, pretože im na našej spoločnosti záleží.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Titulná foto: By Nick Yudin – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87738483
Foto 2: By Pagemaker787 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=148696663

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore