Domov » Blog » Vzdelávanie dospelých » Som dlhodobo nezamestnaná/nezamestnaný. Čo s tým?

Som dlhodobo nezamestnaná/nezamestnaný. Čo s tým?

Každý z nás sa môže stať dlhodobo nezamestnaným. Čo robiť v takejto situácii? Ako to odprezentovať na pracovnom pohovore a hlavne ako sa z toho dostať? Dozviete sa v tomto článku.  

dlhodobo nezamestnany 2024

Fázy nezamestnanosti

Používajú zamestnávatelia nezamestnanosť ako triediace kritérium pri prijímaní zamestnancov? Na túto otázku hľadala odpoveď štúdia švédskych ekonómov Dana-Olofa Rootha a Stefana Erikssona.

Na základe výskumu dospeli k hodnotným, i keď nie úplne prekvapivým výsledkom. Uchádzači nezamestnaní 3 mesiace nepociťujú žiadnu nevýhodu pri hľadaní zamestnania. Platí to najmä pre pracovné miesta, ktoré si nevyžadujú veľké množstvo špecializovaných zručností.

Nezamestnanosť kratšia ako 6 mesiacov tiež nemá veľký vplyv na hľadanie práce. Toto šesťmesačné obdobie však posúva hranice, pokiaľ ide o udržanie si šancí na pohovor. Po tomto prvom polroku nezamestnanosti sa šance na úspech znižujú.

Podľa výsledkov štúdie, keď ste nezamestnaní dlhšie ako 9 mesiacov, môžete očakávať výrazný pokles žiadostí o pohovor. Falošné životopisy zaslané výskumníkmi zaznamenali 20-percentný pokles reakcií zo strany potenciálnych zamestnávateľov.

Poslednou fázou je nezamestnanosť dlhšia ako 12 mesiacov.  Z výskumu vyplynulo, že životopisy s prebiehajúcim dlhým obdobím nezamestnanosti zaznamenali len malý úspech pri získavaní pohovorov. Akonáhle však získate prvé zamestnanie po tom, čo ste boli rok alebo viac nezamestnaní, vaše vyhliadky pri hľadaní práce sa v budúcnosti výrazne zlepšia. Táto medzera teda nemá ďalej vplyv na váš kariérny život.

Nech už je príčina vašej dlhodobej nezamestnanosti akákoľvek, je veľmi dôležité vedieť ju správne odprezentovať či už v životopise alebo na výberovom konaní.

pracovny pohovor 2024

Ako prezentovať dlhodobú nezamestnanosť

Ak vaše zamestnanie skončilo bez vášho zavinenia, môžete to uviesť v životopise a motivačnom liste. Stručné vysvetlenie, prečo ste skončili posledné zamestnanie, personalistov zaujíma.

V životopise uveďte aj všetky aktivity z obdobia nezamestnanosti, ktoré vám poskytli viac zručností alebo relevantných skúseností, ako napríklad dobrovoľníctvo, práca na voľnej nohe a vzdelávanie.

Ak si vás spoločnosť pozvala na pohovor, znamená to, že vaša dlhodobá nezamestnanosť nevnímajú negatívne. Pripravte sa však na to, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa vás osoba, ktorá vedie pohovor, bude pýtať na medzeru vo vašom profesijnom živote. Odpovedajte úprimne a zároveň preukážete pozitívny pohľad na vec.

Podeľte sa o to, čo ste sa naučili, akú radu by ste mohli dať niekomu v podobnej situácii a ako ste využili voľný čas. Rozhodne neočierňujte predchádzajúceho zamestnávateľa a nič si nevymýšľajte. Náboroví manažéri chcú poznať tieto podrobnosti, aby lepšie pochopili vašu motiváciu a úroveň angažovanosti.

Čo robiť, ak ste dlhšie nezamestnaná/nezamestnaný

Tu sú kroky, ktoré vám pomôžu nájsť si novú prácu ak ste dlhšie nezamestnaný:

  1. Aktualizujte svoj životopis a motivačný list. V súčasnosti väčšina spoločností skenuje váš životopis pomocou softvéru ATS (Application Tracking System). ATS dokáže automaticky skenovať životopisy, extrahovať z nich informácie ako vzdelanie, skúsenosti a zručnosti. Používajte kľúčové slová zo zamestnávateľovej pracovnej ponuky. Názov pozície, požadované zručnosti či skúsenosti zahrňte priamo do životopisu.
  2. Rozvíjajte nové zručnosti. Počas hľadania práce si nájdite spôsoby, ako byť pre potenciálnych zamestnávateľov atraktívnejší. Absolvujte kurz, prihláste sa ako dobrovoľník a naštudujte si nové zručnosti. Nezabudnite si to potom pridať do svojho životopisu a spomeňte to aj v motivačnom liste.
  3. Zvážte zmenu odvetvia. Ak máte problém nájsť si prácu vo svojom sektore, možno je čas začať rozmýšľať inak. Najskôr si urobte prieskum, ktoré spoločnosti vo vašom okolí prijímajú zamestnancov a aké zručnosti by ste si mohli osvojiť, aby ste u nich prácu získali.
  4. Navštevujte odborné podujatia. Účasť na konferenciách alebo seminároch vo vašom okolí vám pomôže udržať si aktuálne informácie o vašom odbore a nadviazať kontakty s inými odborníkmi.
  5. Majte stratégiu hľadania práce. Nezačnite sa uchádzať o každú pracovnú ponuku, ktorú vidíte na internete. Sledujte stav svojich žiadostí. Po niekoľkých dňoch a opäť po niekoľkých týždňoch kontaktujte spoločnosť. Na vyhľadávanie nových pracovných príležitostí používajte rôzne burzy práce.
  6. Nájdite si kariérneho poradcu či mentora. Iste, nebude to zadarmo, ale investícia do kariérneho poradcu sa vám môže vrátiť. Kariérny poradca vám pomôže identifikovať vaše silné a slabé stránky, objaviť príležitosti, pripraviť životopis a motivačný list. Jeho rady a podpora môžu byť pre vás kľúčové pre prekonanie dlhodobej nezamestnanosti.
  7. Nečakajte so založenými rukami na dreamjob. Môže trvať dlho kým sa vám podarí získať prácu, ktorá vám bude vyhovovať po všetkých stránkach. Kým sa tak stane, zoberte aj inú prácu. Možno za menší plat, nie na vhodné miesto, no získate tým naspäť svoje sebavedomie. Popritom si môžete hľadať lepšie možnosti.

Namiesto záveru: Inšpiratívne príbehy slávnych nezamestnaných

Ak sa ocitnete bez práce a bez inšpirácie, majte na pamäti, že niektorí z najúspešnejších ľudí mali svoje temné obdobia a zažili nezamestnanosť rovnako ako my ostatní. Nezamestnanosť a chudoba nemusí byť konečným stavom. S trpezlivosťou, odhodlanosťou a vierou vo svoj talent a sny môžu ľudia nájsť cestu k úspechu aj z tých najťažších situácií.

J.K. Rowlingová

Pred tým, než sa stala svetoznámou autorkou knižnej ságy Harry Potter, J.K. Rowlingová zažila dlhé obdobie nezamestnanosti a biedy. Po rozvode zostala sama s malou dcérkou a musela sa spoliehať na sociálne dávky. Jej rukopis bol odmietnutý 12 vydavateľstvami, no Rowlingová nikdy nestrácala vieru. Jej knižná séria sa napokon stala globálnym hitom.

Steve Jobs

Spoluzakladateľ Apple Steve Jobs bol kedysi nezamestnaným vysokoškolákom. Po roku na Reed College odišiel kvôli finančným ťažkostiam a neskôr sa venoval len príležitostným prácam. Spolu so Stevom Woznaickom zostrojili prvý úspešný osobný počítač priamo v garáži Jobsových rodičov. Apple sa nakoniec stal jednou z najväčších technologických firiem súčasnosti.

Harrison Ford

Mladý Harrison sa v roku 1964 presťahoval do Los Angeles, aby sa stal hercom. Po niekoľkých prácach na filmoch, ktoré sa nikdy nedostali na strieborné plátno, bol pripravený hodiť uterák do ringu. Keď pracoval na natáčaní filmu The Doors ako stolár, George Lucas ho požiadal, aby mu u neho doma urobil skrine. A práve takto dostal úlohu Hana Sola v slávnej sérii Hviezdne vojny.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, aby vám už nič neuniklo 🙂

Ikony:

Linkedin: Linkedin icons created by riajulislam – Flaticon
FB: Facebook icons created by Pixel perfect – Flaticon
Instagram: Instagram icons created by Freepik – Flaticon

Obrázok 1: freepik.com, Obrázok 2: unsplash.com

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore